Pilietybės forumas “𝑳𝒊𝒆𝒕𝒖𝒗𝒐𝒔 𝑹𝒆𝒔𝒑𝒖𝒃𝒍𝒊𝒌𝒐𝒔 𝒑𝒊𝒍𝒊𝒆𝒕𝒚𝒃𝒆̇𝒔 𝒊𝒔̌𝒔𝒂𝒖𝒈𝒐𝒋𝒊𝒎𝒂𝒔, 𝒊̨𝒈𝒊𝒋𝒖𝒔 𝒌𝒊𝒕𝒐𝒔 𝒗𝒂𝒍𝒔𝒕𝒚𝒃𝒆̇𝒔 𝒑𝒊𝒍𝒊𝒆𝒕𝒚𝒃𝒆̨. 𝑲𝒐𝒌𝒊𝒂 𝒏𝒂𝒖𝒅𝒂 𝑳𝒊𝒆𝒕𝒖𝒗𝒂𝒊?“

𝐊𝐨𝐯𝐨 𝟑𝟎 𝐝. 𝟏𝟓-𝟏𝟖 𝐯𝐚𝐥.

𝐇𝐢𝐛𝐫𝐢𝐝𝐢𝐧𝐢𝐬 𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐭𝐚𝐬
Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka | Transliacija portale LRT.lt

Diasporą telkiančios organizacijos Pasaulio lietuvių bendruomenė, Pasaulio lietuvių jaunimo sąjunga, Global Lithuanian Leaders kartu su teisės profesionalus vienijančiomis organizacijomis Lietuvos teisininkų draugija ir Lietuvos Jaunųjų Advokatų Asociacija kviečia į atvirą diskusiją Lietuvos saugumui ir augimui svarbiu klausimu dėl LR PILIETYBĖS IŠSAUGOJIMO. Diskusijoje profesinėmis žiniomis, įžvalgomis ir įvairių šalių patirtimis dalinsis konstitucinės ir tarptautinės teisės profesionalai iš Lietuvos ir diasporos, diasporinių organizacijų atstovai.

𝐅𝐨𝐫𝐮𝐦𝐨 𝐭𝐢𝐤𝐬𝐥𝐚𝐢:
* Įvertinti visas teisines galimybes išsaugoti LR pilietybę, įgijus kitos valstybės pilietybę, įskaitant istorinį kontekstą, migraciją ir geopolitines grėsmes, referendumo kelią, LR pilietybės ar referendumo įstatymų, ar konstitucinės doktrinos dėl LR pilietybės išsaugojimo keitimą;
* Apžvelgti pilietybės išsaugojimo teisinį reguliavimą pažangiose užsienio šalyse, įtraukiant diasporos profesionalus į diskusiją;
* Pristatyti planuojamo 2024 m. referendumo formuluotę ir pagrindines Konstitucinio įstatymo projekto nuostatas;
* Įtraukti Lietuvos visuomenę į platesnę diskusiją LR pilietybės išsaugojimo svarbos ir naudos Lietuvos augimui ir saugumui.

𝐓𝐢𝐤𝐬𝐥𝐢𝐧𝐞̇ 𝐠𝐫𝐮𝐩𝐞̇: teisininkai, politikai, NVO, žiniasklaida, plati visuomenė Lietuvoje ir užsienyje.

𝐏𝐫𝐚𝐧𝐞𝐬̌𝐞̇𝐣𝐚𝐢: teisininkai iš LT ir užsienio (lietuvių kalba), Konstitucinės teisės specialistai, diasporos atstovai, visuomenininkai.

𝐅𝐨𝐫𝐮𝐦𝐨 𝐭𝐞𝐦𝐨𝐬 𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐧𝐢𝐬, 𝐝𝐞𝐦𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐧𝐢𝐬 𝐢𝐫 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐧𝐢𝐬 𝐤𝐨𝐧𝐭𝐞𝐤𝐬𝐭𝐚𝐬:
1992 m. priimtoje LR Konstitucijoje yra įtvirtintas draudimas būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės piliečiais, išskyrus atskirus atvejus. Pakeisti šią nuostatą reikalingas LR piliečių, turinčių balsavimo teisę, referendumas. 2019 m. įvykusio referendumo metu beveik 75 proc. balsavusiųjų LR piliečių pasisakė už LR pilietybės išsaugojimą (tarp balsavusiųjų užsienyje – absoliuti dauguma), bet teigiamam sprendimui pritrūko balsų.Per 33 nepriklausomybės metus iš Lietuvos išvyko daugiau kaip 1,5 milijono piliečių, kuriems aktualu išsaugoti nepertraukiamą teisinį ryšį su gimtine ir Lietuvos valstybe. Rusijos agresijos Ukrainoje akivaizdoje LR piliečiai, gyvenantys užsienyje, yra svarbūs Lietuvos interesų atstovavimui.Nepaisant neigiamų migracijos tendencijų ir LR piliečių sėkmingos verslo, profesinės ar akademinės karjeros užsienyje, kuri galėtų skatinti Lietuvos augimą ir tapti Lietuvos saugumo garantu, pilietybės teisinis reguliavimas iš esmės nepakito. Nauja LR piliečių karta, gimusi Lietuvoje ir kalbanti gimtąja kalba, šiandien neturi galimybės išsaugoti LR pilietybės, įgydama kitos šalies pilietybę. Galiojant draudimui, šie piliečiai kartais priversti rinktis kitos valstybės pilietybę.Naujasis referendumas LR pilietybės išsaugojimo klausimu yra planuojamas kartu su LR Prezidento rinkimais 2024 m. gegužę. Šiandien yra parengta nauja referendumo teksto formuluotė bei LR Konstitucinio įstatymo projektas.

𝐏𝐫𝐞𝐥𝐢𝐦𝐢𝐧𝐚𝐫𝐢 𝐩𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦𝐚:
𝐑𝐞𝐧𝐠𝐢𝐧𝐢𝐨 𝐯𝐞𝐝𝐞̇𝐣𝐚𝐬: 𝐌𝐢𝐧𝐝𝐚𝐮𝐠𝐚𝐬 𝐉𝐚𝐜𝐤𝐞𝐯𝐢𝐜̌𝐢𝐮𝐬 (𝐋𝐑𝐓 𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐥𝐨 𝐯𝐚𝐝𝐨𝐯𝐚𝐬)
15:00 – 15:10 Atidarymas
15:10 – 15:25 Įžanginis pranešimas “Pilietybės išlaikymo reglamentavimas Lietuvoje: Status Quo”
Gediminas Ramanauskas, LRS ir PLB Komisijos narys, advokatas JAV ir Lietuva;
Haroldas Šinkūnas, VU Teisės fakulteto dekanas, Lietuva.
15:25 – 16:00 Panelinė diskusija “Lietuva kitų modernių valstybių kontekste”
16:00 – 16:30 Pertrauka
16:30 – 16:45 Pranešimas “Diaspora Lietuvai”.
16:45 – 17:30 Panelinė diskusija “Gimimu įgytos pilietybės išsaugojimas – Lietuvos saugumui ir augimui”
17:30 – 18:00 Apibendrinantieji pranešimai: Perspektyvos ir kas toliau? 
Uždarymas.Dalyvaujantiems gyvai REGISTRACIJOS FORMA – https://bit.ly/PilietybesForumas